Ladin Üretimiyle 5 Yıl Sonra 75 bin YTL Gelir

Son yıllarda gerek resmi, gerekse özel kuruluşların yeşil alan tesisine yönelik eğilimlerinin artıyor olması, dış mekan süs bitkilerine olan ilgiyi de artırıyor. Ancak talepteki bu artışa karşılık Türkiye’de halen yeterli sayıda süs bitkisi yetiştiricisinin olmaması ve üretim miktarlarının kısıtlılığı ihtiyacın ithalatla karşılanmasını zorunlu kılıyor.
Park-bahçe ve peyzaj düzenlemelerinin önemli aktörlerinden mavi ladin bitkisi de Türkiye’de ağırlıklı olarak ithal edilen bitkiler arasında yer alıyor. Kuzey Amerika’nın batısındaki Kolorado, Utah ve Arizona eyaletlerinde kendiliğinden yetişen mavi ladin, Türkiye’de doğal olarak yetişmiyor. Ancak toprak seçiciliği olmayan bu bitki, ülkemizde rahatlıkla yetiştirilebilecek ağaçlardan biri. Doğal yayılış alanları içerisinde hiçbir şekilde saf orman oluşturmayan ve 2 bin-3 bin metre, dağlık bölgelerde, akarsu kenarlarında veya göl ve bataklık çevrelerinde tekil ya da küçük gruplar halinde görülen bitki, kuru ve fakir topraklara da uyumlu. Bu nedenle mavi ladin, peyzaj çalışmalarında hem görsel güzelliğinin olması, hem de adaptasyon sorunu bulunmadığı için tercih ediliyor.

Yıllar hem ömrünü, hem de değerini artırıyor

Genellikle 30 metre, iyi yetiştirme koşullarında 50 metreye kadar ulaşabilen mavi ladinin gümüş renkli olan yaprakları, bu güzelliklerini 25-30 yaşlarına kadar koruyor. Tohum, aşı, doku kültürü yöntemleriyle üretilen mavi ladinin, tohumdan üretildiği taktirde mavilik oranı yüzde 90’lara çıkabiliyor. Ancak tohumu sertifikalı tohumlardan, orijini belli ve üretici belgeli üreticilerden temin etmek gerekiyor. Sertifikalı tohumlardan elde edilen fidanlar ekonomik anlamda üreticisine kazanç sağlıyor.

Sakarya’da yıllık ortalama 500 bin adet mavi ladin yetiştiren Şamil Fidancılık‘ın kurucusu Abdullah Beden, kök yapısı bakımından kuvvetli, formu güzel, yaş ve boy orantısı dengeli fidanların tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor. Beden, “Ancak profesyoneller bile mavi ladinlerinin kalitesini 3 yıl içinde anlayamaz” uyarısında bulunuyor. Mavi ladin üretiminin geri dönüşünün dördüncü yıldan itibaren başladığını kaydeden Beden, “Yıl geçtikçe değerine değer katar. Ticari getirisi 8 yıl sonra yüksek düzeye çıkar” diyor.

1 dönümlük yatırım maliyeti bin 750 YTL

Mavi ladin fidanı yetiştirmenin maliyetini de çıkaran Abdullah Beden, bir dönüme ortalama olarak 750 adet fidan dikilebileceğini belirtiyor. 0.60 litre saksıda mavi ladinin 1 YTL olduğunu açıklayan Beden, bir dönüm için 750 YTL fidan maliyeti çıkarıyor. Yine 1 dönümün sulama maliyetinin ortalama 500 YTL, fidan dikim işçiliğinin 250 YTL, yerin dikime hazırlanmasının da 250 YTL olduğunu dile getiren Abdullah Beden, toplam yatırım maliyetinin ortalama bin 750 YTL’ye çıktığını söylüyor. Beden, fiyatların yer, su ve iklim şartlarına göre değişebileceğine de işaret ediyor. 1 dönüme en az 450, en fazla bin adet fidan dikilebiliyor.

Mavi ladin fidanının üreticisine getirisi ise 1 dönümde 75 bin YTL’yi buluyor. 5 yıllık yani ortalama 250-300 cm boylanmış bir mavi ladin fidanı, ortalama 100 YTL’den alıcı buluyor. 750 fidan da tanesi 100 YTL’den 75 bin YTL anlamına geliyor. Tabi fidanın yaşı ve boyu uzadıkça bir dönümden elde edilen gelir de 100 bin YTL’leri aşıyor.

10 soruda mavi ladin yetiştiriciliği

1) Mavi ladin nasıl bir bitkidir? Türkiye’de doğal olarak yetişir mi?

– Doğal olarak Kuzey Amerika’nın batısında yetişen bitki, Türkiye’de kendiliğinden yetişmiyor. Çamgiller familyasından olan bu bitki, 30-50 metreye kadar boy, 1.5 metreye kadar da çap yapabiliyor.

2) Bitkinin kozalak-tohumları nasıldır?

– Sarkık, ince, uzun silindirik şekildeki kozalaklar, 6-11 mm uzunlukta olur. Kırmızımsı menekşe renkli kozalaklar 5-7 ay sonunda olgunlaşır. Tohumları siyah, 3-4 mm uzunluğunda, ince, uzundur. Tohum kanadı 10-13 mm olup donuk kahverengidir.

3) Tohumdan nasıl mavi ladin yetiştirilir?

– Tohumlar bir kasaya ekilir, ılık bir yerde bulundurulur. Nisan sonu, mayıs ayı gibi çimlenmesi gerekir.

4) Çimlenen fidanlar ne zaman dikilmeli?

– Çimlenen fidanlar, köklerine zarar verilmeden küçük torba veya tenekelere alınır. 1 yaşına gelince de dikilmek istenen yere dikilebilir.

5) Mavi ladinde çelikleme yapılabilir mi?

– İğne yapraklı türlerde çelik imkansız gibidir. Çelikle de üretim mümkündür ancak bunları yetiştirmek için çok özel şartlar gerekir. Bu konuda profesyonel olarak çalışanlar gerekli toprak harcı ve sera ortamını hazırlayarak üretim yapabilirler ancak çelikle üretimde fire oranı yüksektir.

6) Bir dönüm araziye kaç adet fidan dikilebilir?

– En az 450, en fazla bin adet. İdeal olanı bir dönüme 750 adet mavi ladin fidanı dikilmesidir.

7) Bir dönüm için ne kadarlık maliyet hesaplanmalı?

– Fidan, sulama, işçilik ve yerin hazırlanması gibi kalemler için ortalama bin 750 YTL yatırım maliyeti gerekiyor.

Sakarya’da ithal fidanlara ikame üretim

Sakarya’da mavi ladin fidan üretim ve satışı yaparak ithal dış mekan süs bitkilerine alternatif sunmaya çalışan Şamil Fidancılık’ta yıllık ortalama tohumdan 500 bin adet, aşı ile de 5 bin adet mavi ladin üretimi yapılıyor. Şamil Fidancılık’ın sahibi Abdullah Fidan, “Fidanlığımızda sertifikalı tohumlarımız 0 rakımda yüzde 40-yüzde 70 mavilik oranına sahip” diyor. Türkiye’de her iklimde ve her toprakta mavi ladin üretilebildiği için üretimde ağırlığı bu bitkiye verdiklerini açıklayan Beden, batı ladini, sedir, göknar gibi ibreli süs bitkileri üretimlerinin de yıllık 600 bin adet olduğunu bildiriyor. İthalat yoluyla fidan temininin fidancılık çalışmaları üzerinde olumsuz etki yarattığı ve fidancılığın gelişimini geçiktirdiğinden şikayet eden Beden, “Ayrıca ithal edilen bitkilerin iklim ve toprak şartları bakımından uyumsuzluğu ve Hollanda gibi ithalat yaptığımız ülkelerin, iç piyasada sattırılmayan fidanlarının ülkemize girmesi ekonomimizi olumsuz etkiliyor” diye konuşuyor. Mavi ladinin peyzaj düzenlemeleri başta olmak üzere park ve bahçelerde ve gitar yapımında kullanıldığını aktaran Beden, kirli havalarda da yetiştirilebilen bu bitkinin cadde kenarlarında yeni ormanlık alanlar oluşturduğunu kaydediyor. Mavi ladin satışı yapılan Şamil Fidancılık’a www.samilfidancilik.com internet sitesinden ve 0 264 654 50 80 no’lu telefondan ulaşılabilir.

Eskişehir Orman Fidanlığı, fidan taleplerini karşılıyor

Mavi ladin fidanı yetiştiren merkezlerden biri de Çevre ve Orman Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Eskişehir Orman Fidanlığı. Mavi ladin fidan üretimi amacıyla yıllık 2-3 bin adet fidan dikimi yapılan merkezde, üreticiler ve diğer fidanlıkların küçük fidan talebini karşılamak amacıyla da 15 ile 20 bin adet arasında tohumdan 1+0 yaşlı fidan üretiliyor. Mavi ladinin kitlesel dikimden çok peyzaj planlamasında tek veya gruplar halinde kullanıldığını söyleyen Eskişehir İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Şube Müdürü Belkıs Dinç, bu nedenle üretim planlamasının da buna göre yapıldığını belirtiyor. Mavi ladinin tür olarak iklim ve toprak şartları bakımından uyumu kolay bir bitki olduğunu kaydeden Dinç, “Bu nedenle çok sıcak Akdeniz, Ege kıyıları hariç tüm bölgelerimizde rahatlıkla yetişebilir” diyor. Bitkinin tohum ve aşı yoluyla üretildiğini açıklayan Dinç, şöyle devam ediyor: “Tür olarak kanaatkar olmasına rağmen fidan üretiminde fidanın kolayca gelişebileceği uygun toprak şartlarında yetiştirilmesi gerekir. Yani organik maddece zengin, pH’ı fazla yüksek olmayan, kireç oranı düşük, orta bünyeli toprakları tercih eder. Dikim aralığı fidanın söküleceği yaşa göre ayarlanmalı. Ama fidanın rahatça gelişebilmesi için 0,80 x 1,20 m veya 1,0 x 1,20 m gibi aralıklarla dikilmesi uygun olur. İlk yıllarda bu aralık makineli çalışmaya da olarak sağlar.” Tohumdan üretilen fidanların tümünün mavi renkli olmayacağına dikkat çeken Dinç, tohumla üretilen fidanların renklerine göre ayrılarak üretilmesi ve buna bağlı fiyatlandırılmasının hem üretici, hem de tüketiciyi memnun edeceğini belirtiyor.

Mavi ladinin künyesi

Familya: Çamgiller

Latince adı: Picea pungens

Büyüme şekli: Piramidal

Genel görünüm: Genellikle 30, iyi yetişme yerlerinde 50 m’ye kadar boylanabilen, dalları yatay yönde ilerleyen kalın dallı ağaçtır. Hiçbir şekilde saf orman oluşturmaz.

Çoğalması: Tohum veya aşı ile olur. Kuzey Amerika’nın batısında 2 bin-3 bin metrede doğal yetişir. Türkiye’de doğal yayılış göstermez.

Toprak: Toprak isteği fazla değil, kuru ve fakir topraklarda da yetişiyor.

Meyve-tohum: Kozalakları 8-10 cm uzunluğunda 3 cm çapındadır. Taze iken yeşilimsi, olgunlaşınca saman sarısı renginde olur. Kozalak pulları kağıt gibi ince, kenarları dalgalı, uçları kertiklidir.

Sürgün: Genç sürgünler kalın, çıplak, tomurcuklar kronik yuvarlak, reçinesiz, tomurcuk pullarının uçları geriye doğru kıvrıktır.

Özellik: Yaz kuraklığından en az etkilenir.

Kullanım alanları: Park ve bahçelerde süs bitkisi olarak ve gitar yapımında kullanılır.
Kaynak: dünya.com.tr Dünya Gazetesi

Ladin Üretimiyle 5 Yıl Sonra 75 bin YTL Gelir” üzerine 2 düşünce

  1. 5 yıl da 200 250 cm boya ulaştırmış biri varsa tanışma yı çok isterim aşılı hoopsi var bende 6 yılda 100 125 cm tohum mavi ladin var 4+6 yaş 150 200 cm bursa uludağ da 1000m rakımda üretiyorum avrupada gezip gördüklerim içinde de 5 yılda 200 250 cm hiç görmedim nasıl büyüdüğünü bana öğretirseniz çok sevinirim saygılarım la iyi çalışmalar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir